Ką rinktis: pirkti automobilį ar nuomotis?

Ką rinktis: pirkti automobilį ar nuomotis?
2018-10-03

Nemažai užsiimančiųjų verslu laikosi seniai nusistovėjusio požiūrio pirmenybę teikti turto valdymui nuosavybės teise, tačiau šis būdas turi neabejotinų finansinių trūkumų. Įšaldomos didelės pinigų sumos, kurias bendrovė galėtų pelningiau panaudoti kitose srityse.

Transporto priemonių pirkimas, valdymas ir pardavimas yra daug laiko reikalaujanti veikla. Bendrovės patiria beprecedentį spaudimą dėl pajamų ir pelno, tad direktoriai galėtų pagrįstai kelti klausimą, ar be savo pagrindinės veiklos jie turėtų užsiimti šalutine transporto priemonių prekybos veikla.

Ką rinktis: pirkti automobilį ar nuomotis

Net jeigu bendrovė yra palyginti „turtinga“, abejotina, ar jos automobiliai yra geriausia kapitalo investicija. Savaime suprantama, naujas automobilis praranda vertę, kai patiriama jo priežiūros ir remonto išlaidų.

Sąnaudų paskirstymas perkant automobilius išperkamosios nuomos (angl. Hire Purchase) būdu padeda suvienodinti pinigų cirkuliaciją. Tačiau išperkamosios nuomos kaina paprastai būna didesnė nei ilgalaikės nuomos, išskyrus tuos atvejus, kai klientas sumoka didelę įmoką už automobilį, o tai ir vėl reiškia įšaldytus pinigus, kuriuos būtų buvę galima kur nors kitur panaudoti pelningiau.

Jeigu palygintume veiklos nuomą (angl. Contract Hire) su pirkimu iš karto, matytume, kad nuomos atveju smulkios įmonės įgyja tam tikrų tiesioginių privalumų:

1. Mažesnis pradinis įnašas.

Paprastai klientai pasirenka 3–6 mėnesinių įmokų dydžio pradinį įnašą, nors išankstinis mokėjimas gali būti ir tik 1 mėnesinės įmokos dydžio.

2. Mažesnės mėnesinės įmokos.

Veiklos nuomos įmokos paprastai yra mažesnės nei išperkamosios nuomos, nes pagal sutartį padengiamas tik automobilio nuvertėjimas per nustatytą laikotarpį, o ne visa pirkimo kaina. 

3. Iš anksto tiksliai žinoma nuosavybės kaina.

Nors ir išperkamosios nuomos, ir ilgalaikės nuomos mokėjimo grafikai iš anksto žinomi, išperkamosios nuomos (arba viso išankstinio mokėjimo) atveju tai, kiek iš viso įmonei kainavo automobilis, sužinote tik jį pardavę. Veiklos nuomos atveju (ypač kai priežiūra įskaičiuota) galite užtikrintai planuoti visą biudžetą, išskyrus išlaidas degalams.

Verslo konsultacijos UK

Sužinokite, kaip mes galime Jums padėti.

Sužinoti daugiau

4. Mažesnė administravimo našta.

Jeigu kreipiatės į tinkamą tiekėją, veiklos nuoma yra kaip paslauga ir produktas – tiesiogiai pateikiamos ataskaitos ir užsakymai, vairuotojų paslaugų užsakymas, galimybė įtraukti kitus produktus ir paslaugas į fiksuotus mėnesinius nuomos mokėjimus. „Alphabet“ išskirtiniai pasiūlymai apima net visapusį automobilių draudimą.

5. Mokestinės privilegijos.

Labai retai darbdavys gali susigrąžinti PVM už įsigytą automobilį (PVM susigrąžinimas negali būti taikomas daugumai bendrovių už įsigytus automobilius ir mikroautobusus, nes taikomas reikalavimas, kad joks darbuotojas negali naudoti automobilio asmeniniais tikslais).

Tačiau ilgalaikės nuomos bendrovės gali susigrąžinti PVM už naujus automobilius, todėl sutaupiusios 20 proc. jos gali jūsų įmonei pasiūlyti mažesnes mėnesines nuomos įmokas. Nuomos paslaugas perkantys klientai taip pat gali reikalauti 50 proc. PVM už mėnesinių nuomos įmokų finansinę dalį ir 100 proc. PVM už priežiūros dalį (jeigu taikoma). Pelno mokesčių tikslais bendrovės gali visą nuomos mokėjimų sumą už automobilius, kurių CO2 emisija yra mažesnė kaip 130 g/km, įskaityti kaip apmokestinamąjį pelną.

6. Lankstumas.

Priešingai įsigalėjusiai nuomonei, ilgalaikė nuoma nesuvaržo klientų griežtais laiko ir įmokų mokėjimo parametrais. Jeigu kliento padėtis pasikeičia, dauguma ilgalaikės nuomos bendrovių sutinka peržiūrėti susitarimo sąlygas (pvz., pratęsti sutartis). Laisvai pasirenkamos garantijos, pavyzdžiui, išankstinio sutarties nutraukimo draudimas, taip pat pašalina bet kokius rūpesčius dėl galimo išankstinio automobilio grąžinimo.

Visa tai kelia akivaizdų klausimą:

Jeigu pirkimas turi tiek daug trūkumų, palyginti su ilgalaike nuoma, ypač dabartinėmis finansinėmis sąlygomis, kodėl devynios iš dešimties smulkių ir vidutinių įmonių vis dar mano, kad pirkimas yra geriausia išeitis?

Kai kas gali manyti, kad ta priežastis yra nuosavybė. Daugumai smulkių įmonių savininkų patinka žinoti, kad visas transporto priemonių valdymas priklauso jiems ir kad niekas jų negali atimti. Žinoma, tam tikrais atvejais bendrovės nori parodyti savo automobilius kaip turtą balanso ataskaitoje (nors tą patį gali padaryti ir tam tikros nuomos atvejais).

Tačiau automobilio valdymas nuosavybės teise brangus, ypač įvertinus tokias išlaidas kaip administravimo sąnaudos, kurios dažnai nenumatomos. O jeigu bendrovės nusprendžia pasilikti transporto priemones ilgiau nei įprastam trejų ar ketverių metų laikotarpiui, kuriam taikoma nuomos sutartis, automobilio vertė ir toliau mažėja, patiriama nenumatytų išlaidų, kurių bendra įtaka įmonės veiklai lengvai gali tapti neigiamą įvertinus visus veiksnius.

Palankesnės ekonomikos laikais, prieš tai, kai bankai atsisakė finansuoti nemažai smulkių ir vidutinių įmonių, šalutinė pirkimo rizika buvo bent jau priimtina, jeigu ir ne visada finansiškai pagrįsta. Tačiau šiuo metu, kai ekonomikai gresia kita recesija, mažesnių sąnaudų ir mažesnės rizikos nuomos finansavimas yra tikrai protingas ir tinkamas būdas finansuoti bendrovių transporto priemonių įsigijimą.

Verslo konsultacijos UK

Sužinokite, kaip mes galime Jums padėti.

Sužinoti daugiau

Ilgalaikės nuomos privalumų sąrašas:

 • Tikslus mėnesinio biudžeto planavimas;
 • Susigrąžinamas PVM už paslaugas;
 • Tinkamesnė pinigų cirkuliacija;
 • Minimalios kapitalo išlaidos;
 • Turto vertės skirtumo (angl. GAP) draudimas (pasirinktinai);
 • Fiksuota palūkanų norma;
 • Jokios nuvertėjimo rizikos;
 • Jokių disponavimo transporto priemone problemų;
 • Fiksuotos priežiūros išlaidos (pasirinktinai);
 • Mažiau administravimo;
 • Transporto priemonių akcizo mokestis (angl. VED) įskaičiuotas;
 • Lengvatinės transporto priemonės nuomos kainos.

Nemokamas WHITE ACCOUNTANCY atstovo vizitas Jūsų ofise.

WHITE ACCOUNTANCY elektrinis automobilis

Užsisakyti vizitą


Sezoninis pasiūlymas

Loading